Dober načrt je ključ do uspeha
Ustrezno načrtovanje izgradnje in montaže prezračevalnih sistemov,
kot
postavitev proizvodnje paketov čistega zraka

Velika težava glede kakovosti zraka nastane, ko moramo zunanji zrak preko prezračevalnega sistema dovajati v stavbe. Tu odigrata pravilno vzdrževanje in upravljanja prezračevalnega sitema na podlagi prepoznavanja smotrov, ciljev in oblikovanja ustreznih strategij in krovne politike vzdrževanja ključno vlogo.
Evropska agencija za okolje je leta 2013 objavila članek o kakovosti zraka v Evropi, kjer prof. Jacqueline McGlade navaja da je skoraj vsak peti Evropejec je že podvržen obolenju dihal.
Zdravje je vredno zlata
Upravljanje in mehansko vzdrževanje učinkovitosti in funkcionalnosti prezračevalnega sistema
kot zagotavljanje ZDRAVE HRANE – ČISTEGA ZRAKA
Podatki glede kakovosti zraka so za nas pomembni, ker ugotavljamo, kakšen »surov«, neobdelan zunanji zrak dobimo v prezračevalne siteme in tako lažje načrtujemo tehnično obdelavo zraka, upravljanje in vzdrževalne naloge s ciljem zagotoviti ustrezno kakovost vtočnega zraka.
Zrak obravnavamo kot »surovino«, ki po standardu ISO 9001:2015 predstavlja vhodno in izhodno enoto prezračevalnega procesa in ga enačimo s proizvodnim industrijskim procesom. Govorimo torej o preoblikovalnem (transformacijskem) procesu zraka, kjer zunanji »surov« zrak, ki ga z ustreznim vodenjem preko dovodni prezračevalnih sistemov ob upoštevanju higienskih, fizikalnih, kemičnih in bioloških dejavnikov preoblikujemo v končni produkt ustreznega notranjega zraka KS. Iz prostora pa preko odvodnega prezračevalnega sistema odvajamo odtočni oziroma »slab« zrak.
Zraku, kot ustrezni surovini, se pri upravljanju prezračevalnega sistema daje premajhna pozornost, zato smo oblikovali lastno metodo celostnega vzdrževanja klimatskih sistemov po metodi kontrolno kritičnih točk.
Celostno vzdrževanje prezračevalnih sistemov
Celostno vzdrževanje prezračevalnega sistema, kot da bi bili postreženi s porcijo ZDRAVEGA ZRAKA
Eden izmed glavnih dejavnikov, ki vpliva na ustrezno delovanje prezračevalnega sistema, je zunanji in notranji zrak. Naredili smo velik miselni preskok in na področju upravljanja prezračevalnega sistema zajeli tudi zrak, in sicer z njegovo podrobnejšo obdelavo. Do sedaj je bilo področje vzdrževanja KS ozko vezano na tehnična opravila, odpravljanje napak na KS, manj pa na iskanje vzrokov napak in celostno upravljanje KS, ker zrak kot medij ni bil zajet v vzdrževalnem procesu.
Celostno vzdrževanje KS zajema tako proces upravljanjea preko matične knjige in proces tehničnega vzdrževanje KS ob upoštevanju zunanjih in notranjih dejavnikov, ki vplivajo na kvaliteto notranjega (vtočnega) zraka. Oba procesa se med seboj dopolnjujeta in nadgrajujeta ter prispevata k izgradnji kroga temeljnih funkcij celostnega vzdrževanja KS, s katerim predvidevamo možnost prihodnih okvar KS in zagotavljamo ustrezen aparat upravljanja procesov prezračevanja objekta.


KAJ JE PREZRAČEVALNI sistem ?
Namen KS je zajeti »surov« paket zraka, ga ustrezno mehansko, fizikalno, biološko in kemično obdelati ter dostaviti kot neoporečen »paket zraka« v prostor stavbe, obenem pa odpadni zrak odvajati iz prostora. Govorimo torej o tehnološkem procesu proizvodnje ustreznega zraka v zaprtih prostorih, kar bo tudi spremenilo pogled na vzdrževanje KS.
KS je po obliki sestavljen iz posameznih delov, ki skupaj tvorijo zaokroženo celoto. Glavni del vsakega KS je klimatska naprava, ki je sestavljena iz ohišja, v katerega se glede na zahteve in potrebe prezračevanja vgrajujejo različne funkcijske komponente. Po vrsti delimo KS na dovodni KS (DOKS), ki dovaja zrak v prostor, in odvodni KS (ODKS), ki odvaja odpadni zrak iz prostora. KS je v grobem sestavljen iz naslednjih delov: zajema oziroma izpusta zraka, klimatske naprave, distribucijskih elementov zraka, vpihovalne in sesalne enote.

Glavni deli klimatske naprave KS:
- Filtrna komora s filtri – služijo mehanskemu čiščenju zraka
- Rekuperacijsko telo – vračamo toploto zavrženega zraka vpihovalnemu zraku
- Ventilator s pogonom – omogoča transport zraka po kanalskih vodih
- Grelno telo – služi gretju dovedenega zraka v klimatski napravi
- Hladilno telo – služi predvsem hlajenju vstopnega zraka
- Regulacijska žaluzija – ustrezno uravnavamo količino zraka
Ostali elementi KS:
- Zajemna, izpustna enota zraka – zajem zraka in odvajanje zraka iz prostora
- Kanalski vodi – služijo za transport zraka
- Avtomatika KS s tipali – uravnavamo delovanje KS
- Regulacijska loputa – reguliramo količine zraka
- Požarna loputa – v kanalskem vodu ščiti KS pred izbruhom požara
- Dušilnik zvoka – predstavljajo dušilni bloki, ki so v dušilni komori
- Vpihovalne in sesalne enote – elementi dovajajo zrak v prostor ali pa ga odvajajo iz prostora
- Smerniki zraka – zagotavljajo enakomeren pretok zraka po kanalskih vodih
- Revizijski pokrov – služi za pregled stanja v kanalskih vodih